You are currently viewing Maszyna CNC: Co to jest? Do czego można ją wykorzystać?

Maszyna CNC: Co to jest? Do czego można ją wykorzystać?

Wiele osób w różnych kontekstach słyszało termin maszyna CNC, ale nie do końca wiedzą, czym ona jest. W poniższym artykule, wyjaśnimy, co to jest maszyna CNC. Komu może się przydać jej zakup lub też kto może chcieć zlecić usługi z jej wykorzystaniem.


Maszyna CNC: co to jest?


Maszyna CNC, często też nazywana obrabiarką, jest urządzeniem, które przetwarza wprowadzone sygnały w postaci binarnej i impulsowej na precyzyjne ruchy robocze. Jej przeznaczeniem jest produkcja elementów trójwymiarowych.

Podstawowe maszyny CNC działają w dwóch osiach — x i y. Maszyny bazujące na bardziej zaawansowanych technologiach są w stanie pracować nawet w 5 osiach, wykonywać ruchy obrotowe, a nawet automatycznie obracając elementy, co pozwala na wycinanie niemal bez ingerencji operatora.

Skrót CNC oznacza computerized numerical control.

Warto wiedzieć, że korzenie technologii CNC sięgają XIX wieku. Jednak pierwsza maszyna — którą można nazwać maszyną CNC z prawdziwego zdarzenia — została stworzona w 1949 roku przez Jamesa Parsonsa. Jego wynalazek znalazł zastosowanie w lotnictwie. Konkretnie przy produkcji łopat i poszycia helikopterów.

Sprawdź, co można wyciać przy użyciu maszyny CNC do drewna


Jak działa maszyna CNC?


Praktycznie każda maszyna CNC potrzebuje specjalnego oprogramowania do pracy. Dzięki temu człowiek jest w stanie programować komputer, który automatyzuje, monitoruje i kontroluje ruchy maszyny.


Zalety stosowania maszyn CNC


Maszyna CNC zrobi to, czego człowiek nie jest w stanie. A nawet jeśli jest, to wymaga to o wiele większego nakładu pracy i czasu. Czas poznać zalety wykorzystywania maszyn CNC.


Niemal chirurgiczna precyzja


Wiele branż, takich jak np. lotnictwo potrzebuje rozwiązań, które gwarantują niemal milimetrową precyzję. W końcu chodzi tutaj o ludzkie bezpieczeństwo. CNC to technologia, która pozwala wykonywać zadania w sposób w 100% powtarzalny z chirurgiczną dokładnością.

Dzięki tej zalecie, osoby chcące handlować drewnianymi elementami, mają pewność, że ich produkty będą idealnie odpowiadać projektowi.


Tempo pracy


Stosowanie rozwiązań CNC oznacza ogromną oszczędność czasu. Dzięki temu, że procesem , a to oznacza, że znakomitą oszczędność czasu i wydajności procesu produkcji.


Mniejsze ryzyko kontuzji


Kolejną zaletą stosowania maszyn CNC jest minimalizacja ryzyka związanego z wypadkiem przy pracy. Dzięki temu, że operator często odpowiada tylko za programowanie maszyny, nie jest on narażony na ewentualne kontuzje związane z ręczną obsługą narzędzi.


Tańsze koszty produkcji

Zastosowanie maszyn CNC w produkcji oznacza sporą oszczędność pieniędzy. Obróbka materiałów metodą tradycyjną wymaga operatora obsługującego każdą z maszyn. W przypadku maszyn CNC jeden operator jest w stanie obsługiwać kilka stanowisk. Oprócz tego, dzięki swojej precyzji, urządzenia CNC pozwalają unikać wydatków związanych z błędami ludzkimi.
Kiedy powinienem zwrócić się do firmy oferującej usługi maszyny CNC?
Kupno maszyny CNC nie zawsze ma sens. Zwłaszcza gdy jesteś osobą prywatną, która zamierza jej sporadycznie używać. W takim przypadku jest to wręcz pomysłem nierozsądnym.

W takich sytuacjach warto zwrócić się do firmy, która ma taką maszynę i będzie mogła dla Ciebie wyciąć projekt, który sobie wymyślisz.

Mamy nadzieję, że udało nam się wprowadzić w tematykę maszyn CNC. Co to jest i jak działają tego typu urządzenia.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie dowolne zlecenie przy użyciu maszyny CNC, zapraszamy do kontaktu.